FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Eksperci mówią

Anna Limanowska, Katarzyna Morzycka

NAJBARDZIEJ TRUJE NAS NAJBLIŻSZE OTOCZENIE

Eksperci medyczni są pewni: długotrwałe narażenie organizmu na zanieczyszczenia powietrza może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych. Dym z kominów, smog i spaliny, którymi oddychają mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, uruchamiają w naszym organizmie szereg szkodliwych procesów – zapalnych, a nawet rakotwórczych.

„Nieprawidłowa funkcja rzęsek we wnętrzu dróg oddechowych, spowodowana m.in. działaniem pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, powoduje zaleganie śluzu i niemożność usuwania szkodliwych substancji na zewnątrz. Ułatwia to rozwój infekcji bakteryjnych i wirusowych” – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i ekspert merytoryczny kampanii Tropiciele Cząstek Stałych.

Na co należy zwracać uwagę?

Powodem do niepokoju są: przewlekły i uporczywy kaszel, duszności, świszczący oddech oraz uczucie ciasnoty w klatce piersiowej. Proces zachodzący w drogach oddechowych w rezultacie wdychania zanieczyszczonego powietrza jest podobny do tego, który wywołuje w oskrzelach dym tytoniowy. Dlatego też oddychanie takim powietrzem pod względem skutków zdrowotnych można porównać do palenia papierosów. Warto dodać, że według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), która działa w ramach WHO, zanieczyszczenia powietrza to czynnik nawet bardziej rakotwórczy.

Co ciekawe i niepokojące, w Polsce częstość występowania przewlekłej choroby płuc u osób nigdy niepalących tytoniu, szczególnie u kobiet, jest zaskakująco wysoka i dużo większa niż w innych krajach. Prawdopodobnym wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest większe narażenie kobiet na środowiskowe czynniki ryzyka, w tym spalanie węgla w trakcie przyrządzania posiłków z użyciem pieców.

Co nam grozi?

Jak podaje najnowsza publikacja Health and Environment Alliance (HEAL), międzynarodowej organizacji zajmującej się wpływem środowiska na zdrowie, ponad połowa wszystkich zgonów w Polsce jest spowodowana chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szacuje się, że przy przewlekłym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza zagrożenie rozwojem chorób układu oddechowego, chorób krążenia i chorób infekcyjnych może wzrosnąć nawet czterokrotnie, a chorób nowotworowych – nawet pięciokrotnie!

Specjaliści alarmują również, że zanieczyszczone powietrze w Polsce prowadzi m.in. do wzrostu liczby osób, które chorują na różnego rodzaju choroby alergiczne.

„W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił dwukrotny wzrost częstości występowania alergicznego nieżytu nosa, astmy i atopowego zapalenia skóry, mimo że stężenia alergenów pozostały w tym czasie na podobnym poziomie. To niemożliwe, żeby doszło do zmian w strukturze genów odpowiedzialnych za rozwój alergii. Zmieniło się środowisko, w którym żyjemy” – komentuje dr Piotr Dąbrowiecki. „Z dekady na dekadę rośnie poziom zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym, a alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne” - dodaje.

Jak możemy zapobiegać tym chorobom?

Występowanie chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego z pewnością można ograniczyć dzięki poprawie jakości powietrza. Bardzo istotna jest przy tym redukcja emisji zanieczyszczeń, które powstają w wyniku domowego spalania węgla. Do grup ryzyka zaliczają się przede wszystkim kobiety, dzieci, osoby starsze oraz osoby mieszkające na obszarach o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń.

Warto mieć na uwadze, że najbardziej truje nas to, co lokalne. Najłatwiej jest przyczynić się do poprawy czystości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Wymiana tradycyjnego sposobu ogrzewania domu (węglowego) na takie, które nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń, np. gazowe, jest krokiem w kierunku lepszej ochrony zdrowia naszego i naszej rodziny. Również niektóre urządzenia w gospodarstwie domowym (piece kuchenne, grille) mają warianty zasilania – zamiast węglem lub drewnem – dużo zdrowszym dla nas gazem lub prądem elektrycznym.

Pamiętajmy – mamy wpływ na nasze zdrowie, na jakość powietrza, którym oddychamy, oraz stan środowiska naturalnego.

Anna Limanowska, Katarzyna Morzycka

Konsultantki PR FleishmanHillard Polska

Pozostałe artykuły

Płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki
 • POChP
 • płuca
 • choroba
 • zagrożenia
 • zanieczyszczenia
mgr inż. Wojciech Sołtysik
 • choroba
 • zagrożenia
 • powietrze
 • ochrona
 • zabezpieczenie
 • zanieczyszczenia powietrza
 • czyste powietrze