FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Co Polacy wiedzą o smogu?

Temat smogu, który spowija największe polskie metropolie, powraca wraz z każdym ochłodzeniem. I wprawdzie najtrudniejszy pod tym względem okres zimowy mamy już za sobą, to jednak i tak warto się zastanowić, co zrobić, aby móc w przyszłości zredukować zanieczyszczenie powietrza. Marka Vaillant sprawdziła, co o smogu myślą sami Polacy.

Smog to nic innego niż mgła "wzbogacona" o zanieczyszczenia powietrza, w tym głównie pyły i gazy powstałe w wyniku

  • spalania węgla w piecach,
  • spalin samochodowych,
  • spalin wytwarzanych przez zakłady przemysłowe.

W naszym kraju doskwiera nam tzw. smog klasyczny typu londyńskiego, którego doświadczamy najbardziej w okresie od listopada do lutego, a więc wówczas, gdy panuje w naszym kraju sezon grzewczy. I wprawdzie największe zanieczyszczenie utrudnia nam życie jedynie przez kilka miesięcy w roku, to i tak traktowany jest on jako poważne zagrożenie dla zdrowia - z takiego założenia wychodzi aż 98% Polaków przebadanych na potrzeby ankiety Vaillant. Dla ankietowanych nie są to puste słowa – regularnie sprawdzają oni stan powietrza w swoim mieście, a jeśli poziom smogu jest wysoki, próbują się przed nim chronić. Robi to aż 89% Polaków biorących udział w ankiecie. 

Poziom pyłów i innych szkodliwych substancji w powietrzu najlepiej sprawdzać w wiarygodnym źródle informacji, np. na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Polacy korzystają z rozwiązań chroniących ich przed skutkami smogu

Na rynku jest dostępnych wiele produktów i rozwiązań umożliwiających ochronę przed smogiem i Polacy chętnie z nich korzystają. Najpopularniejsze są rośliny filtrujące powietrze – w swoich domach posiada je aż 45% ankietowanych. 24% osób zdecydowało się na zakup oczyszczacza powietrza, a tylko 18% w sytuacjach podwyższonego poziomu smogu zakłada maski antysmogowe.

Jednak ochrona przed skutkami smogu to nie wszystko, co robimy, aby o siebie zadbać. Coraz więcej Polaków decyduje się na walkę z przyczynami powstawania smogu np. poprzez wybór ekologicznych metod ogrzewania domu. Już 56% ankietowanych Polaków ma zainstalowane w domu nowoczesne urządzenia grzewcze, a 29% chce zamontować je w niedalekiej przyszłości. Wsparciem w ich planach może być powstały w zeszłym roku rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany dotychczasowego systemu grzewczego.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu jako metoda walki ze smogiem

W trakcie wymiany starego systemu grzewczego na nowy Polacy stoją przed wyborem odpowiedniego urządzenia. Według ankiety kocioł kondensacyjny i pompa ciepła są równie często wybierane – 23% ankietowanych korzysta w swoim domu z kotła kondensacyjnego, a 20% z pompy ciepła.

Natomiast największym zainteresowaniem, bo aż 36% ankietowanych Polaków, cieszy się połączenie instalacji fotowoltaicznej z urządzeniem grzewczym nowej generacji – najczęściej wybierana jest pompa ciepła. Jak wskazują eksperci Vaillant, wykorzystywanie własnej energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest obecnie bardziej opłacalne niż korzystanie z energii sieciowej, szczególnie jeśli energia elektryczna zasila również pompę ciepła. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty ogrzewania niemal do zera, a tym samym umożliwia stworzenie domu zeroenergetycznego. To połączenie pozytywnie wpływa na środowisko. 

Źródło: egospodarka.pl