FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Główny Instytut Górnictwa i Nissan razem w walce o czyste powietrze

21 sierpnia 2017 roku w Katowicach została podpisana umowa pomiędzy Głównym Instytutem Górnictwa a dealerem Nissan Japan Motors z siedzibą w Sosnowcu na udostępnienie samochodu elektrycznego.

Umowa jest kontynuacją działań podejmowanych przez GIG nad wdrożeniem mobilnej platformy monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji. Platforma pomiarowa z wykorzystaniem dronów zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i zagranicą. Celem nadrzędnym jest budowa systemu pomiaru parametrów jakości powietrza z wykorzystaniem dronów, pojazdów elektrycznych, stacjonarnych punktów pomiarowych, który pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań naprawczych. 

Wspólna inicjatywa zaowocowała powołaniem Eko patrolu GIG. Samochód elektryczny wyposażony w autorską aparaturę pomiarową GIG wyjedzie na trasy w całym kraju już jesienią tego roku. Szeroko pojęta ekologia jest również jednym z priorytetów marki Nissan, czego dowodzą prace nad nowymi, ekologicznymi źródłami napędu, mającymi w niedalekiej przyszłości zastąpić konwencjonalne silniki spalinowe. To innowacyjne przedsięwzięcie jest odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie przez stronę społeczną oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: Główny Instytut Górnictwa / https://www.facebook.com/G%C5%82%C3%B3wny-Instytut-G%C3%B3rnictwa-121426...