FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Szokujący rachunek za smog. 19 tys. przedwczesnych zgonów i nawet 30 mld zł strat

19 tys. Polaków umarło przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza w 2016 roku. Raport o kosztach zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z kominów polskich domów przedstawiło właśnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, raport nie bez powodu został pokazany teraz. To odpowiedź resortu Jadwigi Emilewicz na zaproponowane przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego normy dla węgla. Zgodnie z nimi będzie można palić każdej jakości węglem, nawet odpadami. Według zapowiedzi Emilewicz dyskusje z ministrem energii jednak trwają, a Polska przyjmie takie normy dla węgla, aby te liczby zmniejszyć.

To właśnie zaprezentowany raport z wyliczonymi kosztami smogu w Polsce ma pomóc w batalii o zmianę rozporządzenia i zaostrzenie norm. A według szacunków resortu przedsiębiorczości te koszty dla skarbu państwa wahają się między 13 a 30 mld euro rocznie. Skąd te wyliczenia?
Gazeta Wyborcza pisze, cytując ekspertów, że są to koszty tego, iż człowiek nie pracuje, nie jest elementem systemu gospodarczego.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje wartość życia w Polsce na 1,5 mln euro, a wartość jednego roku – na 25 tys. euro. Jeśli pomnożymy te wartości, biorąc pod uwagę różne statystyki dotyczące przedwczesnych zgonów, to otrzymujemy stratę nawet 30 mld rocznie.

Wprowadzenie norm dla węgla premier obiecał jeszcze na ten rok.

Źródło: money.pl