FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Tarnowscy Pogromcy SMOgA. STOP niskiej emisji w Tarnowie

Akcje ekologiczne, badania, gra terenowa, porady i zabawy dla dzieci – to m.in. atrakcje pikniku ekologicznego „Tarnowscy Pogromcy SMOgA. STOP niskiej emisji w Tarnowie” w Parku Strzeleckim.  

W strefie zdrowia zorganizowano bezpłatne badania poziomu cukru, ciśnienia, porady dotyczące rehabilitacji. Elżbieta Kurowska z Mościckiego Centrum Medycznego podkreśla, że smog szkodliwie wpływa na nasze zdrowie.

– Smog wpływa na zachorowania ze strony układu oddechowego i dolegliwości układu krążenia. Groźny jest też wpływ zanieczyszczonego powietrza na dzieci w okresie prenatalnym. Mogą one mieć później problemy z pamięcią i koncentracją –  dodaje.

– Smog to zanieczyszczone powietrze  – mówią dzieci, które chętnie sadziły nasiona roślin do eko-doniczek. – Walczymy ze smogiem, kupujemy dobry opał, żeby z komina nie wychodził szkodliwy dym, zamiast autem można jeździć rowerem – wyliczają dzieci i starsi.

Piknik ma za zadanie rozwijać świadomość ekologiczną i promować nowoczesne instalacje, w tym także tarnowskie ciepło systemowe.

– Nie możemy się godzić, by truł nas sąsiad, musimy tworzyć presje na tych co zanieczyszczają nam powietrze – mówi  Krzysztof Rodak, prezes tarnowskiego MPEC-u . Sama spółka też podejmuje działania, które mają na celu troskę o środowisko. – Jeśli chodzi o działania technologiczne na elektrociepłowni Piaskówka będziemy inwestować w dalsze poprawienie jakości emisyjnej. Ponadto oferujemy ciepło systemowe. Wielu odbiorców z tego skorzystało.  Kiedy MPEC z tym startował w 1994 roku, to ogrzewaliśmy niespełna milion metrów kwadratowych, dziś to dwa miliony dwieście tysięcy metrów kwadratowych – dodaje.

Ekologicznie może zrobić się także na tarnowskiej Starówce. Magdalena Drobot, kierownik działu sprzedaży w tarnowskim MPEC mówi, że spółka ma już taki plan.

– W przyszłym roku planujemy dużą inwestycję przyłączenia tarnowskiej Starówki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wszędzie tam problem niskiej emisji jest duży, bo mieszkańcy ogrzewają swoje domy węglem, korzystając z pieców. Będzie więc możliwość , żeby przeciwdziałać problemowi niskiej emisji w tych rejonach miasta, przyłączając się do ciepła systemowego, w odpowiednim czasie–podkreśla.

W Tarnowie jest jeszcze ok. 4 tys.  pieców kaflowych i kotłów węglowych. Urząd Miasta szacuje, że ok. 2800 uda się wyeliminować  do 2023 roku, uważa Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.

– Wszystkich się pewnie nie uda wymienić, bo są takie miejsca, gdzie nie ma sieci gazowej ani tym bardziej MPEC-u – podkreśla.

Każdy kto odwiedzi piknik do godziny 18.00 może się przekonać ile ciepła aktualnie dostarcza do jego budynku miejska sieć ciepłownicza. Uczestnicy pikniku będą mogli ponadto zapoznać się z jedynym w Polsce, innowacyjnym portalem analiz zużycia ciepła i porównać efektywność energetyczną poszczególnych budynków w Tarnowie.

Melomani od 16.00 będą mogli posłuchać największych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespołu The Stream Cover Band.

Piknik organizują  MPEC Tarnów oraz Urząd Miasta pod patronatem Radia RDN.
Imprezie towarzyszą IV Tarninowe Koralobranie oraz piknik Osiedla Piaskówka ‚Jak dobrze mieć sąsiada’.

Źródło: rdn.pl / Ewa Biedroń