FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Wałbrzych bez plastiku

Miasto Wałbrzych zainaugurowało akcję "STOP–PLASTIK".

Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmował będzie również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Już dzisiaj miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych. Podczas nadchodzącego Festiwalu Kwiatów, jak i sierpniowego półmaratonu nie znajdziemy plastikowych kubków czy talerzyków.

STOP-PLASTIK to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcja edukacyjna. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane będą imprezy, na których nie ma plastiku. Na mieście pojawią się także plakaty oraz bilboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.
- Odpowiedzialność biorę na siebie, wycofując się z jakichkolwiek form wydarzeń, gdzie będzie obecny plastik. Mamy miesiąc na wprowadzenie tych zmian. Problem stanowi fakt, że plastikowych opakowań dziś nikt nie chce od miast odkupować. Płoną składowiska w całej Polsce i tego lata też będą płonąć – mówi Roman Szełemej.

Źródło: walbrzyszek.com