FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Walkę ze smogiem urzędnicy zaczęli od siebie

Pietrowice Wielkie: - Tylko własnym przykładem możemy przekonać mieszkańców - mówi wójt Andrzej Wawrzynek. W gminie już w styczniu pojawi się eko-doradca.

Kosztem 1,4 mln zł (w tym 1,1 mln zł z UE w ramach konkursu Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna) pietrowicki samorząd odnowił budynek urzędu. Wykonano modernizację instalacji grzewczej, docieplenie obiektu oraz zamontowano na dachu panele fotowoltaiczne. Nowa elewacja nawiązuje do dawnego zamku mieszczącego się w obiekcie. Sąsiednie Centrum Społeczno-Kulturalne ma zmodernizowaną instalację grzewczą, docieploną część dachu i wymienione drzwi zewnętrzne prowadzące do kotłowni.

- Urząd i centrum są teraz eko - cieszy się wójt. Do ogrzewania wykorzystuje się gaz, fotowoltaikę i pompy ciepła. - Pod koniec tego roku będziemy znali dokładną skalę oszczędności, ale szacujemy, że wydatki na ogrzewanie spadną o około 2/3 - dodaje Andrzej Wawrzynek. 

Samorząd chce likwidacji jak największej liczby kotłów na paliwo stałe. By stało się to możliwe, konieczna jest rozbudowa sieci gazowej. W latach 2022-2023 ma to nastąpić w pierwszej kolejności w Pietrowicach Wielkich oraz Kornicach w rejonie Eko-Okien, następnie w dalszej części Kornic, a ponadto Lekartowie, Cyprzanowie i Gródczankach, następnie Makowie i Pawłowie. Niestety, ze względu na znaczne odległości nie wszędzie będzie możliwe dotarcie z gazem. Tam pozostaną niskoemisyjne piece na eko-groszek, pellet czy zasilanie z butli z gazem. - Już teraz zauważamy, że mieszkańcy starają się unikać spalania śmieci. Powietrze robi się coraz czystsze - cieszy się wójt.

Na terenie gminy powstanie punkt informacyjny Programu „Czyste powietrze”, w celu obsługi wnioskodawców w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania. Uroczyste podpisanie umowy zaplanowano na 13 stycznia.

Źródło: naszraciborz.pl