FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Mobilne laboratorium Balon.Lab odwiedzi Włocławek

Włocławek jest czwartą lokalizacją, którą odwiedzi mobilne laboratorium Balon.Lab. Urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej zmierzy poziom zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi PM10 i PM2,5. Wyniki pomiarów będzie można na bieżąco śledzić w stanowisku Balon.Lab. W strefie będą dostępne materiały edukacyjne, konsultacje z ekspertem oraz atrakcje dla dzieci.

Strefa Balon.Lab będzie dostępna 23 września w godzinach 15:00–19:00 na lotnisku Kruszyn podczas XVII Włocławskich Zawodów Balonowych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem smogu oraz budowanie świadomości społecznej na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.

Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzą się z cząstek sadzy, na których osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niewidoczny dla ludzkiego oka i bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przenika do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.

Należy pamiętać, że głównym źródłem tych zanieczyszczeń jest sektor komunalno-bytowy. Zwiększenie świadomości mieszkańców w kwestii zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważne, szczególnie w kontekście rozpoczynającego się sezonu grzewczego - mówi Maria Palińska, Dyrektor Biura Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Włocławek to kolejna lokalizacja, którą odwiedzi Balon.Lab. Wcześniej takie wydarzenia odbyły się w Piastowie, Nowym Targu i Wieliczce. W ramach kampanii eksperci FREE przeprowadzili również cykl warsztatów dla nauczycieli i lekarzy na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie.

Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce i jego wpływu na zdrowie, a także edukacja na temat czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.