FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Mobilne laboratorium w balonie nad Nowym Targiem

Nowy Targ to druga lokalizacja, którą odwiedziliśmy w ramach kampanii Balon.Lab. Mieszkańcy licznie przybyli do naszego punktu edukacyjnego na stadionie obok Hali Lodowej, gdzie uzyskali informacje na temat przyczyn powstawania smogu i wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz porady jak przeciwdziałać emisji trujących substancji, których głównym źródłem jest ogrzewanie domów paliwami stałymi.

Uruchomienie balonu z mobilnym laboratorium do pomiaru zanieczyszczenia powietrza było kulminacyjnym punktem spotkania. Mieszkańcy Nowego Targu obserwowali na bieżąco poziom stężenia w powietrzu chorobotwórczych cząstek stałych. Cząstki stałe wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka powodując schorzenia układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwory płuc.

Podczas wydarzenia chcieliśmy pokazać mieszkańcom Nowego Targu i okolic, jak duży i stale obecny jest problem smogu. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jakości powietrza. Wiele zależy od naszych indywidualnych decyzji przy wyborze źródeł ogrzewania – powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Tak duże zainteresowanie mieszkańców Nowego Targu akcją, która miała na celu edukację społeczeństwa w zakresie przyczyn oraz skutków zanieczyszczenia powietrza, daje nadzieję, że wysoka świadomość ekologiczna połączona z szeregiem działań realizowanych przez Gminę Miasto Nowy Targ przyniesie w najbliższym czasie znaczną poprawę jakości powietrza – dodał mgr Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ.