FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Mobilne laboratorium w balonie odwiedzi Nowy Targ

Balon.Lab – mobilne laboratorium w balonie – sprawdzi jakość powietrza w Nowym Targu. Balon na ogrzane powietrze, wyposażony w urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej, zmierzy poziom stężenia niewidocznych dla ludzkiego oka zanieczyszczeń powietrza – cząstek stałych PM10 i PM2,5.

Strefa Balon.Lab będzie otwarta dla mieszkańców Nowego Targu w środę 30 sierpnia, od godz. 16, na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej przy ul. Parkowej 14. W punkcie edukacyjnym dla mieszkańców będą dostępne bezpłatne materiały edukacyjne na temat wpływu smogu na zdrowie oraz metod walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dla dzieci przewidziano liczne atrakcje, m.in. bańki mydlane XXL, modelowanie balonów, zabawy z chustą animacyjną i słodki poczęstunek. Około godz. 17 zostanie postawiony balon wyposażony w nowoczesny sprzęt do pomiaru stężenia trujących substancji w powietrzu.

Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzą się z cząstek sadzy, na których osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niewidoczny dla ludzkiego oka i bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przenika do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc. 

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, w tym powszechne spalanie węgla i drewna w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, te zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – tłumaczy dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert kampanii Balon.Lab. 

W ramach kampanii Balon.Lab w maju br. w Nowym Targu przeprowadzono warsztaty edukacyjne, mające na celu przekazanie nauczycielom i lekarzom wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na zdrowie. 

Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz jego wpływu na zdrowie, a także edukacja na temat nowoczesnych, czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii. 

Przedmiotowa kampania jest istotnym uzupełnieniem działań Gminy Miasta Nowy Targ podejmowanych w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, prowadzonych także poza sezonem grzewczym, żeby dotrzeć do świadomości jak największej liczby mieszkańców naszego miasta i Podhala – dodaje mgr Grzegorz Watycha, Burmistrz Miasta Nowy Targ.