FreeForum
Forum rozwoju efektywnej energii

 

Mobilne laboratorium w balonie odwiedziło Wieliczkę

Wieliczka to trzecia lokalizacja, którą w ramach kampanii Balon.Lab odwiedziło mobilne laboratorium do pomiaru jakości powietrza. Mieszkańcy licznie przybyli na Małopolską Arenę Lekkoatletyczną, gdzie mieścił się punkt edukacyjny i atrakcje dla dzieci.

Uczestnicy uzyskali informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także porady jak przeciwdziałać emisji trujących substancji, których głównym źródłem jest sektor komunalno-bytowy. Dzieci korzystały z atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych gościach pikniku.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było uruchomienie balonu wyposażonego w urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Dzieci mogły wznieść się w koszu balonu i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Mieszkańcy na bieżąco śledzili poziom stężenia cząstek stałych - zanieczyszczeń pyłowych zawieszonych w powietrzu, a wyświetlone wyniki konsultować z ekspertem stowarzyszenia Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Pyły zawieszone są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego. Przenikają do układu oddechowego i krwiobiegu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii i nowotworów, powodując schorzenia układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego.

Organizując wydarzenie z udziałem balonu GASPOL Team pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców Wieliczki i okolic na duży i stale obecny problem zanieczyszczenia powietrza. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jego jakości. Wiele zależy od naszych indywidualnych decyzji przy wyborze źródeł ogrzewania – powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Cieszy nas duże zainteresowanie mieszkańców Wieliczki tematyką zanieczyszczenia powietrza, jak również edukacji w tym zakresie. Liczny udział mieszkańców w wydarzeniu Balon.Lab, potwierdza fakt, że jakość powietrza, którym oddychamy, nie jest nam obojętna – dodał Mariusz Mardyła, Ekodoradca Gminy Wieliczka.